Aktualności

ZADBAJ O TO CO JESZ!

Zdrowe odżywianie ma wielką moc. To styl życia, który wpływa pozytywnie nie tylko na zdrowie, ale także na samopoczucie i dobry wygląd. Prawidłowo zbilansowana dieta nie może być epizodem, lecz codziennością.

Oto najważniejsze zasady zdrowego żywienia:

JEDZMY PEŁNE ZIARNA
Produkty zbożowe są źródłem błonnika, witamin z grupy B oraz szeregu minerałów, w tym magnezu. Należy wybierać produkty nieprzetworzone, takie jak pieczywo pełnoziarniste, naturalne płatki owsiane, żytnie lub jęczmienne, otręby, ryż brązowy, gruboziarniste kasze (gryczana, jaglana, jęczmienna, pęczak)oraz ciemne makarony.

WARZYWA I OWOCE
W codziennej diecie powinno być minimum 400g warzyw, zarówno surowych jak i gotowanych, które są źródłem błonnika i naturalnych przeciwutleniaczy. Ze względu na odmienną zawartość składników mineralnych każdego dnia należy spożywać warzywa zielone, jak również czerwone i pomarańczowe.
Owoce oprócz cennych składników zawierają także duże ilości cukru, dlatego ich spożycie nie powinno być nadmierne. W miarę możliwości nie należy obierać ich ze skórki, a soki owocowe zamienić na koktajle z miąższem.

ROŚLINY STRĄCZKOWE
Zbilansowana dieta zakłada spożycie 1 porcji tej grupy produktów dziennie. Przyjmuje się, że jest to 40-60g suchych nasion roślin strączkowych. Ciecierzyca, soczewica, groch, fasola, soja i bób stanowią zdrowy zamiennik mięsa, ryb oraz jaj. Strączki to doskonałe źródło białka, żelaza (ciecierzyca posiada go trzy razy więcej niż mięso), wapnia, magnezu, cynku, witamin z grupy B oraz w przypadku soi również kwasów omega 3.

TŁUSZCZE
Tłuszcze w zdrowej diecie powinny pochodzić głównie z naturalnych źródeł tego składnika czyli z orzechów, pestek, oliwek i awokado. Są one źródłem nie tylko samego tłuszczu, ale większości witamin i składników mineralnych w tym żelaza, magnezu, potasu, wapnia, witaminy E, A, B1 oraz B6. Zalecane oleje, które powinny być spożywane na zimno np. jako dodatek do sałatki to olej rzepakowy i lniany. Wyeliminować natomiast należy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, w tym majonez i śmietanę.

ZACHOWAJMY UMIAR W SPOŻYCIU CUKRU I SOLI
Cukier poza energią nie dostarcza do naszego organizmu żadnych witamin ani minerałów. Źródłem cukru w diecie są nie tylko słodycze, ale również napoje, przetworzone produkty zbożowe, pieczywo cukiernicze, desery mleczne, ketchup i produkty gotowe. Całkowite dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 g, co odpowiada jednej płaskiej łyżeczce do herbaty. Pamiętajmy, że dużo „ukrytej” soli zawierają gotowe produkty spożywcze, takie jak: pieczywo, sery, konserwy, produkty typu fast food, dania gotowe, mieszanki przypraw i słone przekąski. Nadmiar soli zatrzymuje wodę w organizmie, podnosi ciśnienie tętnicze krwi oraz stanowi czynnik rozwoju chorób układu krążenia i nowotworu żołądka.

DBAJMY O REGULARNOŚĆ POSIŁKÓW
Istotne jest, by w ciągu dnia spożywać regularnie 4-5 posiłków. Śniadanie do godziny po wstaniu, natomiast kolację 2-3 godziny przed snem. Nieregularny sposób żywienia sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Osoby, które jadają nieregularnie częściej sięgają po słodycze oraz miewają napady „wilczego głodu”.

PIJMY ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ PŁYNÓW W ciągu dnia zaleca się wypijanie około 2- 2,5 litra płynów, głównie w postaci wody mineralnej. Bezwzględnie zaleca się zrezygnować z napojów słodkich, które są źródłem dużych ilości cukru, czyli „pustych kalorii”. Dla przykładu butelka 1,5 l wody smakowej truskawkowej zawiera aż 18 łyżeczek cukru!

Poza dbaniem o zawartość talerza i codziennymi zajęciami warto znaleźć też czas na ulubioną aktywność fizyczną. Ruch pozytywnie wpływa na kondycję zdrowotną całego organizmu. Zaleca się 45-60 minut dodatkowego ruchu dziennie. Zdrowe żywienie i regularna aktywność fizyczna pozwolą zachować pełnie zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Opracowanie tekstu: mgr Hanna Stolińska

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Wyślij wiadomość