Aktualności

Cukier a nadwaga i otyłość

Joanna Brylska, psycholożka, psychodietetyk
Statystyki pokazują, że stale zwiększa się liczba osób z nadwagą i otyłością. Nadmierna masa ciała wiąże się z różnymi problemami zdrowotnymi, dlatego zwraca się na to coraz większą uwagę. Szacuje się, że nawet połowa Polaków boryka się z problemem nadmiernej masy ciała (raport CBOS, 2014). Nadwagę i otyłość diagnozuje się na podstawie wskaźnika BMI (Body Mass Index). Każdy może obliczyć swój wskaźnik BMI, żeby wiedzieć, czy ma prawidłową masę ciała:
BMI = waga (kg) / wzrost x wzrost (m) Link do kalkulatora online: http://bmi-online.pl/
Prawidłowa masa ciała zawiera się w granicach BMI od 18,5 – 24,9. Od 25 do 29,9 mówimy o nadwadze, a wynik powyżej 30 wskazuje na otyłość. Czynników odpowiedzialnych za powstawanie nadwagi i otyłości jest bardzo wiele, a wśród nich niebagatelne znaczenie ma odżywianie, w tym spożycie cukru.

W Polsce w 2007 roku spożycie cukru wyniosło prawie 40 kg na osobę na rok, co daje około 111 g czyli 22 łyżeczki dziennie. Jest to ilość znacznie przewyższająca maksymalną dozwoloną dawkę. Taka ilość cukru jest źródłem około 444 kcal, co może stanowić nawet 25% dziennego zapotrzebowania kobiety na energię. Jednocześnie są to kalorie, które nie dostarczają żadnych składników odżywczych. Paradoksalnie osoby z nadwagą lub otyłością mogą być niedożywione, ponieważ nie dostarczają sobie optymalnej ilości składników odżywczych, witamin, składników mineralnych.

Nasza dieta powinna być oparta na produktach nieprzetworzonych i niskoprzetworzonych, warto spożywać dziennie 4-5 dobrze zbilansowanych posiłków. Pierwszy posiłek w zdrowej diecie powinien być zjedzony około 30 minut po obudzeniu się, a ostatni na 3 godziny przed pójściem spać. Warto posiłki spożywać mniej więcej o tej samej porze i dbać o nawodnienie organizmu. Powinno się jeść przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie, przy czym warzyw powinno być więcej niż owoców. Owoce są źródłem słodkiego smaku i mogą z powodzeniem zastąpić słodycze bogate w cukier i tłuszcze trans niekorzystne dla zdrowia. Suszone owoce można wykorzystywać do robienia domowych, zdrowych słodkości.

W dzisiejszych czasach tak wysokie spożycie cukru wynika z tego, że ogromne jego ilości są ukryte w produktach przetworzonych i nawet nie zdajemy sobie sprawy, że go spożywamy. Dlatego zachęcamy do dokładnego czytania etykiet i unikania produktów o zbyt długim składzie i zawierających cukier. Warto przygotowywać własnej roboty słodycze w domu, a jeśli zamawiamy posiłki poza domem, to sprawdzajmy, czy jest w nich dodany cukier i wybierajmy taką ofertę, która jest najbardziej naturalna i pełnowartościowa, np. jadłospis YEStem Szczęśliwy bez Cukru http://yestem.pl/produkt/5.

Bibliografia:
Red. Jarosz M., Praktyczny podręcznik dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, 2010
Kłosiewicz-Latoszek L., Cybulska B., Cukier, a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo naczyniowych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2011, 92(2):181-186
Omyła-Rudzka M.: Czy Polacy jedzą za dużo. Komunikat z badań CBOS, Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej, Warszawa 2014

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Wyślij wiadomość